روستای خینه سمیرم

semirom.org

(روستای خینه)

  • روستای خینه :

ازتوابع پادنادر۸۰کیلومتری جنوب سمیرم –اهالی روستاترک زبان اند-چشمه ها و ابشارکجو با ابریز۱۵۰متری و چشمه کلوخ شکنی از نقاط دیدنی این روستاست- غار های هفت درموجود دراین روستابیش از ۱۰۰متر طول داردوگفته میشود این غار ها به هم  راه دارند-همینطور مناطق دیدنی آب سفیدو غارمومیای وغار لای نخود از جاذبه های دیگر این روستاست.

نزدیکی‌های دامنه دنا روستایی است که بعد از گذر از یک پیچ تند در مسیر مخالف جاده اصلی به سمت راست نمایان می‌شود و خودنمایی می‌کند.

روستایی تُرک زبان و دارای پیشینه ای کهن که از دوره ساسانیان فراتر می‌رود و بر اساس برخی منابع محلی و تاریخی سابقه آن به بیش از هفت هزار سال می‌رسد.

روستا خینه کجاست - شهرستان اصفهان، استان اصفهان - توریستگاه
semirom.org

سکونت و استقرار در این روستا به سابقه وجود آب و چشمه ساران گوارایش بازمی‌گردد.

در زمانی دور کوچندگان ایل قشقایی از کوچ خسته شدند و اقدام به بنا کردن این روستا در دامنه‌های بکر و دست نخورده زاگرس کردند.

گویا بنای روستا با خانه‌های خشتی بعدها نام روستا را به خینه در زبان محلی تبدیل کرده‌است.

اهالی این روستا ترک‌زبان هستند و یکی از نکات جالب روستاهای سمیرم نیز در این روستا و روستای بعدی یعنی «خفر» جلب توجه می‌کند و آن اینکه این روستا تُرک زبان و روستای دیگر لُر زبان هستند.

جمعیت روستا در زمان حاضر ۵۵۰ نفر است و به گفته یکی از اهالی بیشتر از ۶۰ درصد روستاییان برای کسب و کار به کشورهای حاشیه خلیج فارس مهاجرت کرده‌اند و تنها برای دید و بازدید اقوام گاه به روستایشان سفر می‌کنند.

چشمه و آبشار «کجو» با آبریز ۱۵۰متری و چشمه زلال و پرآب «کلوخ شکنی» از نقاط طبیعی و دیدنی این روستا بشمار می‌رود.

روستا خینه کجاست - شهرستان اصفهان، استان اصفهان
semirom.org

وجود چهار آسیاب تخریب شده و محفظه شیره پز نیز حکایت تاریخ کهن روستا را تداعی می‌کند.

این روزها ماه مبارک رمضان و ضیافت الله، روستا و تنها مسجدش جلوه ای دیگر دارند و با برپایی نمازهای جماعت اهالی رنگ و بویی معنوی تر گرفته‌اند.

حاج «یعقوب عبدالی» از پیرمردان جواندل روستا می‌گوید: غارهایی در این منطقه به هفت دری مشهور هستند و طول برخی بیش از ۱۰۰ متر است و گفته می‌شود این غارها به یکدیگر هم راه دارند.

وی با اشاره به وجود منطقه دیدنی «آب سفید» در ارتفاعات دنا و غار «مومیایی» افزود: غار «لای نُخود» از دیگر جاذبه‌های بی نظیر این منطقه است که بیشتر از ۳۰ نفر در داخل این غار جا می‌شوند.

به گفته وی، وجود ۳۰ سنگ قبر با یک تاریخ فوت در این روستا نشان از قتل‌عام مردم توسط محمود افغان دارد.

حاج «اسفندیار داموغ» یکی دیگر از اهالی روستای خینه به خبرنگار ما گفت: خشکسالی باعث کاهش درآمد و مهاجرت روستاییان شده‌است.

وی افزود: این در حالی است که رودخانه پُر آب ماربُر از پنج کیلومتری این روستا می‌گذرد و پمپاژ آب با تسهیلات اندک سخت و مشکل است.

وی ادامه داد: شغل اصلی مردمان این روستا باغداری و تولید سیب درختی و دامداری است.

سمیرم | لحظه آخر
semirom.org

یکی دیگر از اهالی و رئیس شورای اسلامی روستا گفت: اینجا از خط تلفن ثابت خبری نیست و آنتن دهی تلفن همراه نیز بسیار ضعیف است و همین موضوع نیز بر مهاجرت اهالی تأثیر داشته‌است.

محمد عبدالی اظهار کرد: این روستا و مناطقی همچون «شهری آباد»، «دیمی دورگ»، «حوض دال» و آب سفید بعنوان مسیرهای اولیه صعود به دنا شناخته می‌شود.

وی مسیرهای دوم صعود را «رّمه چر»، ’ بادزمان’، «لوکوره» و «فردای قیامت» عنوان کرد و گفت: سخت‌ترین نقطه برای کوهنوردی و صعود فردای قیامت است که بسیار هم زیبا و دیدنی است و صعود به آن تجربه ای متفاوت است.

روستای زیبای خینه از توابع بخش پادنای بزرگ سمیرم در فاصله ۷۵ کیلومتری جنوب سمیرم و در دامنه ارتفاعات دنا و زاگرس مرکزی واقع است.

semirom.org

 

مقالات مرتبط

آبشار سمیرم

(آبشار سمیرم) آبشار سمیرم: یکی از جاذبه‌های طبیعی ایران است که در زاگرس قرار دارد. این آبشار از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری در استان اصفهان به…

روستای گردشگری خفر سمیرم

(روستای گردشگری خفر): روستای گردشگری خفراز روستاهای ییلاقی در جنوبی‌ترین بخش‌ استان اصفهان و شهرستان سمیرم محسوب می‌شود که در مرز میان این استان و استان کهگیلویه و بویراحمد، در دامنه‌های شمالی رشته کوه دنا واقع شده است. خفر به‌دلیل موقعیت…

آب ملخ سمیرم

(آب ملخ سمیرم) آبشار آب ملخ یکی از زیباترین جاهای دیدنی سمیرم در استان اصفهان است که با جذابیت‌های بی‌نظیر خود، در مسیر سمیرم به یاسوج و در…

پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *