عکس خینه

روستای خینه سمیرم

روستای خینه(سمیرم)

نزدیکی های دامنه دنا روستایی است که بعد از گذر از یک پیچ تند در مسیر مخالف جاده اصلی به سمت راست نمایان می شود و خودنمایی می کند.

روستایی تُرک زبان و دارای پیشینه ای کهن که از دوره ساسانیان فراتر می رود و بر اساس برخی منابع محلی و تاریخی سابقه آن به بیش از هفت هزار سال می رسد.

سکونت و استقرار در این روستا به سابقه وجود آب و چشمه ساران گوارایش باز می گردد.

در زمانی دور کوچندگان ایل قشقایی از کوچ خسته شدند و اقدام به بنا کردن این روستا در دامنه های بکر و دست نخورده زاگرس کردند.

گویا بنای روستا با خانه های خشتی بعدها نام روستا را به خینه در زبان محلی تبدیل کرده است.

اهالی این روستا ترک زبان هستند و یکی از نکات جالب روستاهای سمیرم نیز در این روستا و روستای بعدی یعنی ‘خفر’ جلب توجه می کند و آن اینکه این روستا تُرک زبان و روستای دیگر لُر زبان هستند.

جمعیت روستا در زمان حاضر ۵۵۰ نفر است

و به گفته یکی از اهالی بیشتر از ۶۰ درصد روستاییان برای کسب و کار به کشورهای حاشیه خلیج فارس مهاجرت کرده اند و تنها برای دید و بازدید اقوام گاه به روستایشان سفر می کنند.

چشمه و آبشار ‘کجو’ با آبریز ۱۵۰متری و چشمه زلال و پرآب ‘کلوخ شکنی’ از نقاط طبیعی و دیدنی این روستا بشمار می رود.

وجود چهار آسیاب تخریب شده و محفظه شیره پز نیز حکایت تاریخ کهن روستا را تداعی می کند.

این روزها ماه مبارک رمضان و ضیافت الله، روستا و تنها مسجدش جلوه ای دیگر دارند و با برپایی نمازهای جماعت اهالی رنگ و بویی معنوی تر گرفته اند.

حاج ‘یعقوب عبدالی’ از پیرمردان جواندل روستا می گوید: غارهایی در این منطقه به هفت دری مشهور هستند و طول برخی بیش از ۱۰۰ متر است و گفته می شود این غارها به یکدیگر هم راه دارند.

وی با اشاره به وجود منطقه دیدنی ‘آب سفید’ در ارتفاعات دنا و غار ‘مومیایی’ افزود: غار ‘لای نُخود’ از دیگر جاذبه های بی نظیر این منطقه است که بیشتر از ۳۰ نفر در داخل این غار جا می شوند.

به گفته وی، وجود ۳۰ سنگ قبر با یک تاریخ فوت در این روستا نشان از قتل عام مردم توسط محمود افغان دارد.

حاج ‘اسفندیار داموغ’ یکی دیگر از اهالی روستای خینه به خبرنگار ما گفت: خشکسالی باعث کاهش درآمد و مهاجرت روستاییان شده است.

وی افزود: این در حالی است که رودخانه پُر آب ماربُر از پنج کیلومتری این روستا می گذرد و پمپاژ آب با تسهیلات اندک سخت و مشکل است.

وی ادامه داد: شغل اصلی مردمان این روستا باغداری و تولید سیب درختی و دامداری است.

یکی دیگر از اهالی و رییس شورای اسلامی روستا گفت:

اینجا از خط تلفن ثابت خبری نیست و آنتن دهی تلفن همراه نیز بسیار ضعیف است و همین موضوع نیز بر مهاجرت اهالی تاثیر داشته است.

محمد عبدالی اظهار کرد: این روستا و مناطقی همچون ‘شهری آباد’، ‘دیمی دورگ’، ‘حوض دال’ و آب سفید بعنوان مسیرهای اولیه صعود به دنا شناخته می شود.

وی مسیرهای دوم صعود را ‘رّمه چر’،’ بادزمان’، ‘ لوکوره’ و ‘فردای قیامت’ عنوان کرد و گفت: سخت ترین نقطه برای کوهنوردی و صعود فردای قیامت است که بسیار هم زیبا و دیدنی است و صعود به آن تجربه ای متفاوت است.

روستای زیبای خینه از توابع بخش پادنای بزرگ سمیرم در فاصله ۷۵ کیلومتری جنوب سمیرم و در دامنه ارتفاعات دنا و زاگرس مرکزی واقع است.

خینه (سمیرم)، روستایی از توابع بخش پادنا شهرستان سمیرم در استان اصفهان ایران است.

این روستا در دهستان پادنا وسطی قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۲۵۹ نفر (۷۶خانوار) بوده‌است.

______________________semirom.org_________________

بازگشت

عکس خینه

همچنین ببینید

سمینار گفت وگوهای سرنوشت ساز

سمینار گفت وگوهای سرنوشت ساز مهارت گفت و گو در شرایط حساس و مهم

دیدگاهتان را بنویسید